Pro Kajak Pro Kajak/FB Sklep
 
 KATALOG
 
 
Kajakowa encyklopedia: tylko w hasłach 
W - W -

WW I - VI
WW = ang. White Water, niem. Wildwasser.
Międzynarodowa skala, określająca stopień trudności rzek górskich.
WW I - ,,łatwo": woda płynie, ale koryto jest otwarte, zakręty łagodne, pojedyncze głazy.
WW II - ,,umiarkowanie trudno": droga płynięcia jest oczywista, ale występują drobne przeszkody. Mogą występować fale, małe odwoje i niskie progi. W niektórych miejscach woda nagle przyspiesza.
WW III - ,,trudno": drogę należy wybrać, ale można to uczynić z kajaka. Fale mogą być wysokie i nieregularne. Głazy i inne przeszkody mogą występować często. Spotyka się odwoje i małe wiry.
WW IV - ,,bardzo trudno": droga płynięcia jest nie zawsze łatwa do znalezienia. Wielu kajakarzy musi wysiąść z kajaka i obejrzeć bystrze z brzegu. Bystrza są długie, ciągłe i trudne. Odwoje są duże i silne. Wymagane skomplikowane i uważne manewrowanie.
WW V - ,,wyjątkowo trudno": rozpoznanie z brzegu jest najczęściej konieczne, ponieważ bystrza stwarzają poważne zagrożenia. Mogą zawierać wysokie progi, wąskie przejścia, bardzo skomplikowane szachownice z dużych głazów, niebezpieczne odwoje. Trudności występują ciągle, na dłuższych odcinkach. Konsekwencje kabiny mogą być poważne.
WW VI - ,,granica spływalności": bystrze jest w zasadzie niespływalne. W określonych warunkach (odpowiedni stan wody, pogoda) bardzo doświadczeni kajakarze mogą podejmować próby przepłynięcia. Konsekwencje pomyłki są zawsze bardzo poważne.
Zobacz też kajak.org.pl

© Pro Kajak 2005-2017

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na te warunki.

Czytaj więcej…